O projektu
Náplavka k světu.: Festival, který oživuje prostory u vody
Příběh plzeňských náplavek začal už v roce 2012. Spolek k světu. tehdy ve spolupráci s plzeňským Centrem pro komunitní práci provedlo průzkum lokality na Roudné v rámci akce Kontejnery k světu. Z průzkumu vzešlo zadání pro vytvoření hřiště, které na místě funguje dodnes.
Spolek k světu. pokračoval v iniciativě a vytvořil strategii, jak postupně osídlit všechny plzeňské náplavky. Nejprve byly vytipovány lokality podél Radbuzy a stanoveny technické možnosti využití nábřeží. V roce 2014 byla zpřístupněna náplavka na Anglickém nábřeží a proběhl první festival Náplavka k světu., jehož cílem bylo otevřít náplavku veřejnosti a ukázat možnosti, jak by se tento prostor mohl aktivně využívat i do budoucna.
Od té doby proběhl festival ještě šestkrát – v letech 2017 a 2018 na centrálním nábřeží Mže, v roce 2021 u Ježíška (Radbuza), v letech 2022 a 2023 na Soutoku a v letech 2024 a 2025 na Letenském nábřeží na Doubravce (Úslava). Jeho prostřednictvím spolek přes 10 let testuje území kolem řek a prověřuje jeho klíčové funkce a možnosti. Na každém z míst festival potvrdil potenciál pro pořádání akcí podobného typu, obrátil k místu pozornost veřejnosti a inicioval jednání na vedení města o revitalizaci těchto míst.
Máte náplavku? A mohla bych ji vidět?
Stále se zvyšující zájem trávit více času u vody spolu s rostoucím počtem lokalit, které se mohli začít pyšnit označením „náplavka” vedlo k potřebě uchopit revitalizaci břehů více koncepčně. A tak v roce 2024 za finanční podpory odboru kultury města Plzně vznikl samostatný projekt Plzeňské náplavky.
V něm usilujeme o trvalou přeměnu a udržitelnost veřejných prostranství kolem plzeňských řek (Radbuze, Mže, Úslava a Úhlava). Inspirací jsou světové metropole, kde jsou náplavky jedním z hlavních míst k setkávání.
Hlavním záměrem je podpořit přirozené zvyky na různých místech nejprve formou prověření lokality prostřednictvím konkrétních akcí, později formou plánování revitalizace prostředí tak, aby bylo možné lokality využívat dlouhodobě.
Dílčí částí projektu je vytvoření jednotné platformy, která sdružuje informace o akcích pořádaných u vody včetně pravidel a informací pro pořadatele. Součástí je také přehledné označení aktivních náplavek prostřednictvím navigačních pomůcek a sjednocení názvosloví.
Projekt má dvě hlavní části: produkční, která zajišťuje chod programu a koncepční, která se zaměřuje na celkovou vizi propojení prostor kolem řek s cílem vytvořit přirozenou paralelu k centru města vhodnou pro relaxaci a setkávání s přáteli.