Řeky

Plzeň je městem čtyř řek, navíc na jejím území vzniká soutokem Radbuzy a Mže řeka pátá – Berounka. Spojení s vodou bylo historicky zásadní právě pro samotný vznik města a s postupem doby se postupně měnil a vyvíjel i přístup k řekám a náplavkám.

V posledních letech prošel vztah města a řek pozitivní proměnou. Dříve zanedbávané a nepovšimnuté prostory břehů se dnes stávají vysoce ceněnými místy pro relaxaci a volnočasové aktivity.

Radbuza

Radbuza je páteří Plzně, propojuje přírodu i industriální památky, od Škodaparku protéká pod Papírnou a kolem DEPO2015 do centra. V červenci 2019 byla centrální náplavka na Radbuze otevřena jako první revitalizovaná plzeňská náplavka. 

Náplavka mezi Wilsonovým mostem a mostem U Jána byla do roku 2013 uzavřená a na řeku jste v těchto místech mohli jen shlížet z Anglického nábřeží. Díky projektu Ateliéru k světu. a festivalu Náplavka k světu. břeh řeky ožil. Dnes tu najdete moderní kavárnu Šálek & Špunt, pohodlné lavičky a spoustu místa na akce i procházky. Z centra Radbuza protéká mezi pivovarem a stadionem a potkává se s Mží. Na Soutoku tvoří klidnou oázu, kde v sezoně najdete kontejnerovou kavárnu a různorodý program.

Mže

V Plzni Mže protéká kolem známých míst, jako je Kalikovský mlýn a pokračuje směrem k centru. Za obchodním domem Plaza, u bývalého výstaviště, příjemně odděluje park s in-line dráhou a skateparkem od ruchu města.

Když se vydáme po pravém břehu Mže dál, dojdeme na znovuobjevený úsek řeky – od mostu Generála Pattona až po soutok s Radbuzou. Právě tady má Mže velký potenciál a už je naplánovaná i revitalizace této náplavky, tak aby se mohlo podél řeky dojít přes soutok až na náplavku Radbuzy

U Lochotínské lávky najdeme prostornou náplavku s pozvolným břehem, kde v letech 2017, 2018 a 2019 kotvil festival Náplavka k světu. Tento břeh je ideálním místem pro pódium, za kterým může být hned i kotviště kánoí. Náplavka je také oblíbeným místem pro labutě a nutrie, které zde pravidelně potkáte. 

Úhlava

Úhlava se hned z kraje Plzně u Meditační zahrady v Doudlevcích se slévá s Radbuzou. Před tím, ale vytváří v údolí členité meandry a působivý poloostrov kolem Hradiště.

Úslava

Řeka Úslava je sice nejdrobnější z plzeňských řek, zato s nejprudším spádem kolem čtyř metrů na kilometr. Díky kamenitému dnu i četným peřejím působí svižně, energicky a divoce přírodním dojmem.

Nejcennější úsek řeky z hlediska přírodních hodnot je mezi Koterovem a Božkovským ostrovem. Tato část zůstává takřka nedotčená lidskou činností bez významnějších staveb nebo úprav koryta a břehů. Úslava v těchto místech ukazuje krásu přirozené říční krajiny, se zachovalými meandry, bohatým porostem na březích a širokou nivou. 

Od Lobezského parku až po soutok s Berounkou u Kostela svatého Jiří vede podél řeky dlouhá stezka. I na Úslavě je spoustu místa pro nové nápady, v roce 2024 se na Letenském nábřeží poprvé odehrál festival Náplavka k světu.